Bryczesy – dobór ubrania jeździeckiego

Jeśli już połknęło się bakcyla jazdy konnej, początkujący jeździec zaczyna zastanawiać się nad zakupem własnego uposażenia do konia. Siodło, wędzidła, derka – to wszystko sprawi, że  ujeżdżany koń będzie miał lżej. Jednak czy aby jeździec nie powinien czuć się równie komfortowo? Bryczesy dobrze dobrane potrafią przynieść prawdziwą ulgę każdemu początkującemu, jak i zaawansowanemu koniarzowi.

Z czego są wykonane bryczesy?

Ten gatunek specjalnych spodni powstał na potrzeby wygodnej jazdy konnej. Pierwotnie bryczesy były wykonane z wełny, a potem bawełny. Miału luźne uda oraz ściągnięte nogawki. Postęp technologiczny oraz modowy zmienił ten krój na obecny, który składa się z:

  • Nogawki wykonanej z materiału bawełnianego z domieszką spandeksu;
  • Leja, czyli wewnętrznego wymoszczenia ze skóry, zamszu lub materiału zamszopodobnego.

Wykonanie z bawełny przeplecionej spandeksem bryczesów pozwala na uzyskanie materiału lekkiego, przyjemnego dla skóry, a zarazem rozciągliwego. To właśnie zdolność do sprężynowania jest kluczowa dla ubrania jeździeckiego. Bez tego spodnie prułyby się podczas pracy nogami w jeździe konnej.

Natomiast lej w bryczesach odpowiada za utrzymywanie jeźdźca w siodle. Dzięki tarciu, jakie tworzy się pomiędzy siodłem a lejem, jeździec lepiej trzyma się siodła niczym „przyklejony”. Rozróżnia się dwa rodzaje leja:

  • Leje długie – ciągną się od krocza aż do kolan. Pozwalają najlepiej trzymać się siodła oraz zapewniają ochronę przed obtarciami.
  • Leje krótkie – obejmują jedynie niewielki obszar bryczesów, najczęściej przy kolanach. Służą głównie do poprawienia trzymania się w siodle.

Jakie bryczesy dobrać dla początkującego?

Osoby dopiero zaczynające swoją jazdę konną powinny najpierw pojeździć w zwykłych dresach albo bawełnianych spodniach bez szwów wewnątrz nogawek. Gdy już upewnią się, że jazda konna podoba im się, mogą rozglądać się, jakie bryczesy dobrać.

Lepiej na początek wybrać spodnie jeździeckie z długim lejem i wyszyciem z zamszu, który nie będzie zbyt twardy. Ich koszt waha się między 100 a 300 złotymi, więc dobre rozpoznanie w sklepach internetowych i tradycyjnych pozwoli na znalezienie dla siebie odpowiedniej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *